Yabancı Dizi Önerileri Netflix ve Amazon Prime

Netflix ve Amazon Prime'da izleyip beğendiğim yabancı dizilerden bir liste yapacağım. Bu liste IMDb ya da başka yerlerde yayınlanan listelerin etkisinde kalmadan tamamen kendi beğendiğim dizilerden oluşuyor.

Yabancı dizilere merakım 8-10 önce başlamıştı, o yıllarda  twitterda yazıştığım bir kadın arkadaşımın tavsiyesiyle sekiz sezonluk House MD dizisini yaklaşık iki haftada bitirip sonra birkaç kez daha izlemiştim. O yüzden ilk gözağrım olduğundan listenin ilk sırasına bunu alacağım, başlayalım.

House MD

House 2004 - 2012 yılları arasında 8 sezon yayınlanan hastane konulu bir dizidir. Baş rolde Dr. House ekibiyle birlikte zor hastalıkları çözüyor. 

 

Dr House hastanede kural tanımaz çılgın biridir, elinde bastonu topal bacağıyla ve bacağındaki ağrıyı kesmesi için sürekli kullandığı vicodin hapıyla doktordan çok hastanede dolaşan bir serseri görünümündedir. Fakat kimsenin çözemediği hastalık vakalarını çözdüğünden ve iyi zekasından dolayı yakınındakilere bazen hayatı zehir etse de sevilmektedir.

Dr House "everybody lies" (herkes yalan söyler) sözünü dünya deyimlerine kazadırmıştır. Hastalar genelde önce yalan söylüyor kendini anlatırken ama House yemez everybody lies diyerek ekibine da gazı verir ve ekipten ikisini hastanın evini gizlice aratmaya gönderir, amaç hastalığa dair ipucu bulmaktır. Öyleki çoğu hastanın karısını / kocasını aldattığını eşinin yanında yüzlerine söyleyip muhtemelen yuva yıkmışlığı bile vardır.

Özetlersek Dr House yukarda bir kısmına anlattığım özelliklerinden dolayı diziyi sürüklemektedir ve gerçekten izlenebilecek güzel bir hastane / doktor dizisidir.

Yayın yeri Amazon Prime

The Blacklist

Birgün FBI merkezine bir adam çıkar gelir müdür yardımcısı Harold Cooper'le görüşmek istediğini söyler. Girişteki görevli randevunuz varmıydı felan derken Raymond Reddington geldi dersin der ve koridordaki yıldızın üstüne giderek şapkasını ve gözlüğünü çıkarıp elini başının üstüne koyarak teslim olur. 

Raymond Reddington FBI'ın en çok arananlar listesinde olan bir suçludur. Sorgulama başlayınca Reddington konuşmak için tek şart koşar, şartı oraya yeni atanan hatta evinde yeni işinde ilk güne başlamak için uykusundan uyanmamış olan çaylak ajan Elizabeth Keen'dir, sadace Keen'e konaşacağını söyler. Herkes şaşkın kim bu Elizabeth, Reddington ile bağlantısı nedir. Dizinin ilerleyen bölümlerinde hatta 8 sezon boyunca Elizabeth, Reddington'un kızı mı değil mi anlaşılamamaktadır.

Girişi yaptıktan sonra dizye dönelim.

The Blacklist 2013 yılında başlayıp hala 8. sezon ile devam eden FBI konulu bir dizidir. Başroldeki Reddington eski CIA ajanı sonradan suç imparatorluğu kurmuş fakat mürthiş bilgili ve esprili biridir. FBI ile elindeki blacklisti vermek koşuluyla anlaşma yapmıştır. Her bölümde Reddington blacklistindeki azılı bir suçluyu Elizabeth'e bildiriyor ve FBI o suçluyu yakalıyor.

Dizinin ana konusu bu fakat Reddington dünya üzerindeki her suç şebekesini biliyor ve hepsiyle taşıklığı da var. Bazen FBI'ya verdiği suçluyu onlardan önce gidip kendi menfaati için kullanmaktadır. 

Ayrıca Reddington'un her yerde bir hikayesi vardır. Düşünün işte adamın mamak cezaevinde kalmışlığı var, 2004 yılında İstanbul - Ankara seferini yapan ve Sakarya'da meydana gelen hızlı tren kazasına neyin sebep olduğunu bile biliyor. 

Sanırım ekşi de okumuştum arkadaşın biri Reddington için şöyle yazmıştı. Öldüreceği adama verdiği bir kadeh şarabın üzümünün Fransa'da yetiştiği bağın sahibi ile olan hikayesini anlattıktan sonra adamı vuruyor. Gerçekten de böyle işleri çok var.

Dizideki diğer karekterler de işini iyi yapıyor bilgisayardaki Aram, ajan Ressler, müdür Cooper hatta İran'lı olup Mossad ajanı olduğu halde FBI da işe başlayan kadın ajan bile mükemmel. 

Yayın yeri Netflix

 Covert Affairs

Covert Affairs her bölümü dünyanın başka bir yerinde geçen CIA ajanı Annie Walker'in maceralarından oluşuyor. Dizi 2010-2014 yıllarında 5 sezon sürdü. Covert affairs yukarda anlattığım the balacklist'e konu olarak benziyor ve bir sonraki sırada olacak olan Homeland ile muhteşem bir üçlü oluşturuyorlar.

Dizinin her bölümü dünyanın herhangi bir bölümünde geçtiği için izlerken traveler vlog izliyormuşsun gibi de düşünebilirsin. İki bölüm İstanbul'da geçiyor bunlardan biri enteresan, dizinin erkek karekteri Auggie geçmişte Irak savaşında gözünü kaybetmiş ve kör gözüyle bilgisayarda harikalar yaratıyor. 

Auggie İstanbul caz festivaline gelir bu görev değil tatilde kişisel olarak müzik dinlemek için geliyor. Auggie konserde kaydettiği müziği kaldığı telde mixlerken hariçten enteresan bir ses duyar ve onun Irak'da bombayı atan kişi olduğunu tespit eder ve onu bulup takiple enseleyerek Amerika'ya götürüp FBI'ya teslim eder.

Dizinin konusu CIA olunca biraz ajanlardan bahsetmek gerekiyor. Dizierde CIA ajanları yaptıkları kurnazlıklarla beni mest ediyor, Amaca ulaşmak için karşıdakiyle yatmak dahil her türlü uyanıklığı yapıyorlar. Mesela biri işe bisikletle gidiyor ajan onunla gizli bir yerde konuşmak istiyor gidip bisiklete bir zarar verip o kişinin garaja gelmesini sağlayıp orada buluşuyor.

Yayın yeri Amazon Prime

Homeland

Homeland 2011 yılında başlamış ve 2020 de 8. sezonu ile final yapmış CIA konulu dizidir. 

Başarılı bir CIA ajanı olan Carrie Mathison kurumundan gizlice bipolar hastalığı ile mücadele etmektedir. Homeland'da bolca ortadoğu konuları geçmekte ve dünyanın değişik bölgelerine da Mathison göreve gitmektedir.

Bütün bu karmaşanın içinde ortadoğu da esir düştükten sonra dinci gurupların himayesine giren eski asker çavuş Brody'nin suçunu araştırırken bir de onunla aşk yaşayan Mathison, sonunda İran'da asılacak olan Brody'den bir de çocuk yapmıştır.

Velhasıl 8 sezonluk müthiş akıcı bir dizi olan homeland özellikle yukardaki iki diziyi izleyenlerin seveceği bir yapımdır.

Yayın yeri Amazon Prime

Outlander 

"İnsanlar sürekli ortadan kayboluyorlar. Genç kızlar evden kaçıyor. Çocuklar ailelerinden uzaklaşıp bir daha görünmüyorlar. Ev kadınları alışveriş parasıyla bir taksiye binip istasyona gidiyorlar. Çoğu sonunda bulunuyor. Ne de olsa bu ortadan kaybolmaların bir açıklaması oluyor. Genellikle." Diana Gabaldon'un Outlander kitabından uyarlanan dizi bu sözlerle açılıyor.

2014 yılında başlayan dizi 6 sezon yayınlandı 7. sezonu onaylanmış durumda çekilecek fakat covid-19 sektöre darbe vurduğundan 2020-2021 pek çekim yapılamıyor.

1945 ikinci dünya savaşında ingiliz ordusuna bağlı alarak savaş hemşiresi olan Claire, savaşın bitiminden 6 ay sonra kocasıyla İskoçya'ya tatile gider. Orada bir taştan geçerek (zaman yolculuk) 200 yıl geriye 1745 İskoçya'sına düşer ve kırmızı ceketliler (ingiliz askeri) tarafından yakalanarak kim olduğu belli olmadığından tutuklanır.. Daha sonra kendisini kırmızı ceketlilerden kurtaran İskoç, Jamie Fraser ile büyük bir aşk yaşamaya başlar ve evlenirler.

1745'den günümüze uzanan Ameri'kanın kuruluşu dahil İngiliz tarihini de içeren müthiş sürükleyici bir dizi sizleri bekliyor. O yılların yaşam biçimi, ingiliz - İskoç savaşları, İngilizlerin deniz aşırı gemi seyahatleri ki bu seyahatler çok ilginç birkaç ay sürüyor hastalıklar ve bulaşıcı salgınlarda ölenleri denize atıveriyorlar felan. Amerika topraklarında ingilizlerin ilk yılları yeni dünyada fırsatlar, kolonilerde ayaklanmalar vs gerçekten tarih ilginizi çekiyorsa Outlander tam size göre.

Yayın yeri Netflix

Not: Eğer Outlander hoşunuza giderse The Crown ile devam edebilirsiniz. The Crown 2016'da başlayıp 4 sezon yayınlandıktan sonra 2022'de 5. sezon ile devam edecek olan Kraliçe Elizabeth'in tahta geçmesiyle başlayan Saray ağırlıklı yine tarih içeren başka güzel bir İngiliz dizisidir.

Breaking Bad 

Sıradan ürkek bir kimya öğretmeni olan Mr White bir narkotik operasyoununda eski öğrencisi Jesse'nin kaçtığını görünce onu takip ederek bulur ve birlikte meth üretmeye onu zorlar. Ve 5 sezonluk müthiş bir macera böyle başlar. Mr White kaliteli bir meth pişirici olarak önüne çıkan tüm engelleri aşarak sonunda Meksika kartelini bile çökertir.

Breaking Bad 2008 - 2013 yıllarında yayınlanan ve birçok ödül alan ayrıca dünyada yapılan tüm listelerde ilk sıralarda kendine yer bulan bir Amerikan dizisidir. Genelde ilk sezonun ilk bölümleri biraz sıkıcı geçtiğinden diziye ilk başlayanlar birkaç bölüm izleyip bırakabiliyor buna ben de dahilim. Ama sonrasındaki müthiş macera herkesin beğenisini kazanıyor. İzlemeye başlarsanız bu ilk bölümleri dikkate alınız.


 

Dizinin çok sevilmesinde ana oyuncuların hepsinin katkısı var hepsi rollerini mükemmel yapmışlar tam bir ekip çalışması.

Yayın yeri: Netflix

Bones

Bones 2005 - 2017 yılları arasında yayınlanan CSI (olay yeri inceleme) türünde  bir Amerikan dizisidir.


FBI denetiminde bulunan bir laboratuvarda dizide ünlü bir Onkolog olan Dr. Brennan ve ekibi kemiklerden cinayet çözüyorlar. FBI ajanı Booth ve Brennan bir ceset bulunduğunda olay yerine birlikte gidiyorlar sonra evleniyorlar.

Cinayet suç onkoloji ve bilim hepsi bir arada bu konuları sevenlerin kaçırmayacağı 12 sezonluk müthiş bir serüven.

Yabancı dizi tavsiye listemiz şöyle oluştu

House MD

The Balacklist

Covert Affairs

Homeland

Outlander

Breaking Bad

Bones

 Dizi nasıl seçilir.

Öncelikle kendinize uyabilecek bir tür seçilir.

Eski bir diziyse minimum 5 sezon devam etmiş mi ona bakılır. Genelde iyi diziler 5+ sezon devam ediyor.

Bir diziyi izlemeye başlayınca karar vermeden önce 4-5 bölüm izlenmeli sonra karar verilmeli.

İyi seyirler.

Okuduğunuz için teşekkürler kendi listemi yazdım sizinde beğendiğiniz diziler ve ya listeler varsa aşağıda yoruma bırakarak katkı yapabilirsiniz, böylece sayfaya yeni gelecekler için hep birlikte değerli bir kaynak yaratmış oluruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gate io Startup Coin Nedir Nasıl Kullanılır Startupa Nasıl Katılınır

Yabancı Kripto Para Borsalarına Para Nasıl Gönderilir ve Çekilir

Coinbase'den 32 Dolar Kazanın