İngilizce Nasıl Öğrenilir Netflix ve Amazon Prime

Merhaba, başlıktan anlaşılacağı üzere ingilizce öğrenme yöntemi ve film, dizi izlemek için Netflix ve Prime'dan bahsedeceğim. Bunlar ne alaka derseniz İngilizce öğrenme kaynaklarıdır. 

Geçenlerde bir video izlliyordum öğrenci bir kız youtube videosu yapmaya başlamış ve ingilizce kursuna gidecekmiş, ondan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim.


Kardeşim Üniversiteye kadar gelmişsin ingilizceyi öğrenememişsin de kurstan mı öğreneceksin, ingilizce duyarak konuşarak öğrenilir kursta öğrenilmez. Okullarda öğrenilirmi evet öğrenilir ama ülkem ingilizce öğretmenleri good morning ve good morning teacher dan ileri olmadığı için öğrenilemiyor. Zaten kendini yetiştiren çok az bir kesim hariç ingilizce öğretmenleri ingilizce bilmiyor sana nasıl öğretsin.

İngilizce nasıl öğrenilir

Öncelikle am, is ve are bunları su gibi içeceksin bunlar ingilizcenin temelidir bütün cümleler bunlarla kurulur, şimdiki zaman geçmiş zaman ve gelecek zaman hepsi bunlarla belirleniyor. Şuraya bu konuyu içeren bir video koyacağım.

Bu playlistteki videoları öğrenene kadar tekrar tekrar izleyin


Peki am iz are'ı öğrendik sırada ne var vadiz neks (what's next) "t" ler ya "d" oldu ya da yok oldu :) İngilizce söylemesi kolay bir dildir arkadaşlar, İngilizler  biraz sert konuşur ama Amerikalılar kelimeleri yuvarlar yer yutar söylenmesini kolaylaştırırlar. Mesela örneğimizde olduğu gibi t ler büyük oranda d olur. İşte bunlara aşina olabilmeniz için çok iyi Amerikan youtuber ler var onlardan birkaç tane koyarım şuraya. Bunları da mantığı anlayana kadat epeyi izlemelisiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCeTVoczn9NOZA9blls3YgUg

https://www.youtube.com/c/LearnEnglishWithTVSeries 

https://www.youtube.com/channel/UCxJGMJbjokfnr2-s4_RXPxQ 

Bunlar da yabancı kaynakların kanal linkleri örnek olarak koydum daha çok fazla güzel kanallar var kendiniz bulursunuz

Ve asıl öğreneceğiniz ve sondan bir önceki levele geliyoruz. Bol bol dizi ve film izleyeceksiniz.

Şuraya sevdiğim dizilerden bir liste yapmıştım Yabancı dizi tavsiyeleri 

Dizi ya da filmleri orjinal dilinde türkçe alt yazılı izleyin, önceleri konuşmaları alt yazıdan takip etmekte bile zorlanacaksınız yukarda dedim ya kelimelerin çoğunu yutuyorlar o yüzden anlayamıyoruz. Rahat olun relax bir süre sonra öğrenmeye başlayıp rahatlıkla alt yazıları takip edebileceksiniz. Hatta her zaman pür dikkat izlemenize gerek yok bilgisayarda çalışıyormusun başka bir sekmede aç filmini çalsın sesini duy yeter bunda amaç dile aşina olmak. Bunun faydası olur mu demeyin çok oluyor zaten bir süre sonra öğrenmeye başlayınca konuşmaları analamaya başlayacaksınız. Bu yöntem için uyurken dinleme videoları bile var 5-6 saatlik videolar yapmışlar uyurken dinleyin diye tavsiye ediyorlar. Ben bu kadar ileri gidin demiyorum sadece arka planda çalmasının önemini vurgulamak için belirttim.

Dizi ve Fimleri Nerden İzleyeceğiz

Netflix ve Amazon Prime bu yüzden başlığımızda vardı. Korsan şeylerden uğraşıp reklama boğulmanıza gerek yok Prime 8 tl yarım paket sigara parası Netflix 27 tl 1.5 paket fiyatı yani toplam ikisi 2 paket fiyatına. İkisini ya da kendinize uygun birini alın bol bol dizi izleyi hem ufkunuzu açaın hem de ingilizce öğrenin.

Amazon Prime: Netflix e göre dizi ve film az fakat hem ucuz hem de amazon tr den alışveriş yaparsanız prime üyelerine bazı ürünlerde hem indirim hem de ücretsiz kargo avantajları oluyor.

Netflix: Dünyanın her yerinden istemediğiniz kadar film ve dizi sizleri bekler.

Neden Dizi İzleyerek İngilizce Öğreneceğiz


İngilizce konuşarak duyarak öğrenilir demiştik bunlara ek olarak filmlerin daha önemli bir avamntajı var. Mesela oda da oturan adamın yanına başka bir adam gelir tartışmaya başlarlar. Odanın sahibi kızar öbürüne bağırır çık lan dışarı çık hadi ged aud (get out) başka bir örnek, kadın biriyle tartışır karşısındaki el hareketi yapar kadın birden bağırır don taç mi (don't tuoch me) dokunma bana, başka bir tane daha, şad aud (shout outh) kes sesini, kapa çeneni.

Şimdi siz bu üç örneği görerek duyarak zihninize yerleştirdiniz ilk öenekte çık dışarı dediğini ikincisinde doukunma bana ve üçüncüsünde kes sesini dediğini görsel ve duygusal olarak hafızaya kaydettiniz bir daha kolay kolay unutabilirmisiniz. Ha tek sefer olsa unutulur işte bu yüzden çok çok izlemelisiniz sonuçta bütün diller belli kelime ve cümle aralıklarında sürekli tekrar eder. Yani bu sahnelerle çok izleyince çok karşılaşacaksınız gün gelecek hafızanız net olarak kaydedecek.

Bu arada yukarda geçirdiğimiz get kelimesi müthiş bişey yap, et, git, oldu olacak gibi bir çok kelimenin yerine koyabilirsiniz can kurtaran gibidir geçmişzaman için "got" olur

Yani özetlersek kurs ile felan olacak iş değil ingilizce öğrenmek, kendine küçük bir Amerika yaratıp öğreneceksin çok zor bişey değil ucundan tutmaya başladın mı gerisi geliyor. Kullandığın cihazlarda (tel, PC) en azından bazı bölümleri ingilizce yapmalısın. Yabancı sitelere göz atmalısın, yazılı olarakta kendini geliştirmek için bunlar gerekli, you need thats

Sondan bir önceki level demiştim izleme işne ve son level sahaya çık bam bam bam konuş kardeş hata yapacam diye çekinme yapsan da kimsenin umrunda olmaz zaten.
Fırsatın varsa gezgin ol yurt dışına çık. Hadi bol şanslar.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gate io Startup Coin Nedir Nasıl Kullanılır Startupa Nasıl Katılınır

Yabancı Kripto Para Borsalarına Para Nasıl Gönderilir ve Çekilir

Coinbase'den 32 Dolar Kazanın